Jak ratujemy bałtyckie foki szare? Spotkanie z dr Iwoną Pawliczką Vel Pawlik i pokaz zdjęć po filmie Z DZIKIEGO MORZA


czwartek, 9 września | 18:00 | sala Goplana

Jak ratujemy bałtyckie foki szare? Spotkanie z dr Iwoną Pawliczką Vel Pawlik i pokaz zdjęć po filmie Z DZIKIEGO MORZA, reż. Robin Petré

W języku polskim

Partner: Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry/Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Gdy wprowadzono ścisłą ochronę fok szarych, w całym Bałtyku było ich około trzech tysięcy, teraz jest blisko czterdzieści tysięcy! Udało się wydobyć populację z zagrożenia wyginięciem, ale czy jest bezpieczna? Stacja Morska w Helu przy wsparciu wolontariuszy zrzeszonych w Błękitnym Patrolu  prowadzi działania ochronne polegające głównie na rehabilitacji młodych fok, na pomocy dorosłym osobnikom na plaży, edukowaniu mieszkańców i turystów oraz promocji ochrony morskiej przyrody. A jak to się udaje? Doktor Iwona Pawliczka wspomina, że to pierwsza uratowana foka Balbina namówiła profesora Krzysztofa Skórę na założenie fokarium oraz wdrożenie projektu reintrodukcji gatunku w południowym Bałtyku… Na spotkaniu poznacie tę niezwykłą historię i zobaczycie mnóstwo zdjęć z podejmowanych akcji ratujących foki w ich naturalnym środowisku.

Gościni:

dr Iwona Pawliczka vel Pawlik – szefowa Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Współtwórczyni fokarium oraz ośrodka rehabilitacji fok Stacji Morskiej. Współautorka krajowego Programu Ochrony Morświna oraz projektu programu ochrony foki szarej.