Spotkanie: Co to znaczy rodzić po ludzku?


poniedziałek, 6 września | 18:30 | Kinoteka 1

Spotkanie: Co to znaczy rodzić po ludzku?

po filmie NIEWIDZIALNE MATKI, reż. Maia Martiniak

W języku słowackim z tłumaczeniem na język polski.

Partner: Rodzić po ludzku, HER Docs

Poród to nie tylko skurcze macicy, ale doświadczenie wielowymiarowe, duchowe, psychiczne i medyczne. Narodziny dziecka dla wielu rodziców są wyjątkowym momentem w życiu, jednak sam poród bywa dla nich traumą. Część kobiet może doświadczać trudności emocjonalnych takich jak PTSD (zespół stresu pourazowego) lub depresji poporodowej. Po filmie porozmawiamy o sytuacji kobiet w okresie okołoporodowym. Jakie mają możliwości i jakie przysługują im prawa? Zastanowimy się, czym jest poszanowanie intymności i godności, co znaczy termin przemoc położnicza, od czego zależy komfort emocjonalny i fizyczny i jakie są przyczyny jego braku.

Gościnie:

Maia Martiniak – słowacka producentka i reżyserka filmowa. Jej pierwszy długometrażowy film dokumentalny „Niewidzialne matki”, będący dogłębną analizą problemów związanych z ciążą i porodem, powstawał aż 7 lat.

Joanna Pietrusiewicz - prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, ekspertka ds. praw kobiet w opiece okołoporodowej, od lat zaangażowana w działania na rzecz przestrzegania praw człowieka w opiece okołoporodowej, propagatorka idei opieki okołoporodowej opartej na szacunku i potrzebach kobiet.

Prowadzenie:

Ewa Kaleta -  dziennikarka „Gazety Wyborczej", reporterka „Dużego Formatu", felietonistka „Wysokich Obcasów" i portalu parentingowego ladnebebe. Prywatnie mama Balbiny.