Skazane. Wystawa fotografii


Kinoteka, 3-12 września

Skazane. Wystawa fotografii

Wystawa fotografii

„Skazane” to wystawa, której bohaterkami są trzy kobiety – Norma, Tyler i Jacinta. Ostatnia z nich to również główna bohaterka filmu "Jacinta", który w tym roku walczyć będzie o Nagrodę Główną festiwalu. Jessica Earnshaw to reżyserka filmu "Jacinta", a zarazem autorka zaprezentowanych na wystawie fotografii.

Do bardzo niedawna temat kobiet w więzieniach był omijany przez kulturę popularną. Ta dziedzina była domeną mężczyzn, którzy byli więźniami wojennymi albo tych, którzy w wyrafinowany sposób obmyślali i egzekwowali plan ucieczki. Fotografie na tej wystawie pokazują uniwersalne aspekty związane z kobiecością; od relacje matek i córek, poprzez przyjaźń, aż po temat starzenia się. Z tym wyjątkiem, że wszystkie te motywy przedstawione są w scenerii więzienia.

Więzienie na tych zdjęciach może być interpretowane dwójnasób – z jednej strony jako bezpośredni sposób pozbawienia wolności, a z drugiej jako metaforyczna ilustracja represji i ograniczeń, z jakimi kobiety spotykają się w naszej rzeczywistości na co dzień.

Autorka zdjęć i reżyserka filmu „Jacinta” Jessica Earnshaw spotka się z publicznością w dniach 3, 4 i 5 września.