„Jestem Greta” dla dzieci na festiwalu. A od 17 września w kinach!

Młodzi nie ryby, głos mają – „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), uczy odwagi w zmaganiach o lepszą przyszłość! Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem, nauczycielem już podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity zabierz swoich podopiecznych na film! Zachęcamy do zorganizowania wyjścia z dziećmi do kina także po 17 września, kiedy film wchodzi do dystrybucji. Przygotowaliśmy materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo edukacyjne – które pomogą przemyśleć i rozmawiać o zagadnieniach poruszonych w filmie.

Zagraniczni goście i gościnie festiwalu

Jak co roku na festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się liczne spotkania z zagranicznymi twórcami, twórczyniami oraz bohaterkami i bohaterami filmowymi. Część z nich, z powodu panujących obostrzeń, połączy się z publicznością za pomocą internetu, jednak wielu pojawi się osobiście.

Nowa strefa DOC TALKS powered by Levi's®!

Podzielamy wspólne wartości, kochamy ludzi i naszą planetę, więc z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że w tym roku festiwal Millennium Docs Against Gravity rozpoczyna współpracę z marką Levi’s®.

„Jestem Greta”. Dlaczego warto i jak zabrać klasę na ten film

„Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), dla uczniów i uczennic – czyli młodzi nie ryby, głos mają! Zachęcamy do zorganizowania wspólnego z klasą wyjścia do kina i poruszenia na zajęciach tematów związanych z filmem. W przeprowadzeniu lekcji pomogą przygotowane przez nas materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo z ekspertami.

Na festiwal zapraszamy wszystkich! Pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

W pokazach największych hitów tegorocznego programu 18. Millennium Docs Against Gravity będą mogły także uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. To już trzeci rok, kiedy dzięki wsparciu Banku Millennium i współpracy z agencją reklamową Change Serviceplan, wybrane filmy z programu będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier, odpowiedzialną za przygotowanie pokazów, festiwal zaprezentuje starannie wybrane cztery tytuły. Prezentują one najwyższy poziom sztuki filmowej oraz różnorodność programu.

Jurorzy i jurorki 18. MDAG!

Agnieszka Holland, Christian Frei, Zuza Krajewska, Bartek Chaciński - to wyłącznie wybrane nazwiska wybitnych postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 18. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Wspaniała wiadomość z Locarno!

„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego otrzymał w sobotę, 14 sierpnia, prestiżowe Grand Prix Semaine de la Critique podczas Festiwalu Filmowego w Locarno!

Ujawniamy pełny program 18. Millennium Docs Against Gravity!

Dzisiaj na stronie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, mdag.pl, pojawił się pełny program filmowy tegorocznej edycji. To niemal 150 filmów dokumentalnych, prezentujących olbrzymie zróżnicowanie pod względem miejsc, w których powstały, ale także formy - znajdują się wśród nich filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe, animacja oraz seriale dokumentalne.

Ogłaszamy #pięćkrokówGrety!

To kolejny etap informacyjnej akcji MDAG x WWF x Noizz.pl wokół Dnia Długu Ekologicznego. Lista kroków stworzona na rzecz akcji zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg - młodej aktywistki ze Szwecji, twórczyni ruchu #FridaysForFuture (Piątki dla Przyszłości), o której film „Jestem Greta” otworzy 18. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu.

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do udziału warsztatach Akademii Filmu Amatorskiego dotyczących podstaw filmowania i edukacji filmowej

Trzydniowe, darmowe, onlinowe warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących pogłębić swoją wiedzę filmową, zarówno związaną z podstawami realizacji filmów, jak i podstawami ich analizy oraz krytyki filmowej. Podczas warsztatów skupimy się na: edukacji poprzez praktykę, wykorzystywaniu darmowych, onlinowych narzędzi, demokratycznym, partycypacyjnym charakterze medium filmowego oraz refleksji na temat edukacji.

Świat się budzi - identyfikacja wizualna i zwiastun 18. MDAG!

Festiwal w tym roku odbędzie się po raz drugi w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz) od 3 do 12 września, odbędzie się część online na mdag.pl - od 16 września do 3 października.

Nowe daty festiwalu: 3 września - 3 października 2021!

Musieliśmy jednak podjąć ciężką decyzję o przesunięciu festiwalu na daty wrześniowe. 18., pełnoletnia już, edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 3 do 12 września w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, natomiast część online potrwa od 16 września do 3 października.

Nowe daty 18. Millennium Docs Against Gravity!

Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna wymaga od nas odpowiedzialności, a w trosce o bezpieczeństwo naszych widzów, postanowiliśmy przesunąć tegoroczną, pierwszą pełnoletnią, 18. edycję festiwalu na późniejsze daty.

Już jutro Millennium Docs Against Gravity rusza w… Nowym Jorku!

Od 9 do 16 grudnia festiwalowe filmy zostaną pokazane także w Nowym Jorku. Dzięki współpracy Millennium Docs Against Gravity z Polish Cultural Institute New York oraz prestiżowym Museum of the Moving Image (MoMI) amerykańska publiczność zobaczy pięć wyjątkowych tytułów.

Sześć wyjątkowych filmów niemieckich już na mdag.pl!

To już drugi tydzień wyjątkowego projektu filmowego. Kino to magiczna przestrzeń, zachęcająca do eksperymentów, które pozwalają zdobyć wiedzę o świecie i wyrobić sobie opinię na wiele ważnych społecznie tematów. Od 10 do 23 listopada Fundacja Okonakino, współorganizator Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, zaprasza na cykl „Kino jako laboratorium II”, kontynuację zeszłorocznego programu prezentującego najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne. To zaproszenie dla wszystkich widzów w podróż po zupełnie różnych sposobach opowiadania w kinie dokumentalnym, które najlepiej świadczą o niesamowitej kreatywności jego twórców.

Najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne w listopadzie na Mdag.pl!

Kino to magiczna przestrzeń, zachęcająca do eksperymentów, które pozwalają zdobyć wiedzę o świecie i wyrobić sobie opinię na wiele ważnych społecznie tematów. Od 10 do 23 listopada Fundacja Okonakino, współorganizator Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, zaprasza na cykl „Kino jako laboratorium II”, kontynuację zeszłorocznego programu prezentującego najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne. To zaproszenie dla wszystkich widzów w podróż po zupełnie różnych sposobach opowiadania w kinie dokumentalnym, które najlepiej świadczą o niesamowitej kreatywności jego twórców.

Prace uczestników warsztatów “Podłącz się. Kino dokumentalne online”. Jak stworzyć własne wideo?

W ramach projektu “Podłącz się. Kino dokumentalne online” w październiku 2020 r. odbyła się seria warsztatów dla trzech grup wiekowych: dzieci chodzących do szkoły podstawowej, młodzieży licealnej i studentów. W tajniki tworzenia wypowiedzi w formie wideo – od tych najprostszych po pierwsze krótkometrażowe eseje filmowe – wprowadziła Kaja Klimek, doświadczona i ceniona edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa. Zobacz wideo stworzone przez uczestników warsztatów.

Oto, co nas czeka w tym tygodniu podczas trzeciej części 17. Millennium Docs Against Gravity!

„Podłącz się. Kino dokumentalne on-line” to projekt, który jest zwieńczeniem tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Do końca października widzowie będą mogli zobaczyć w wolnym dostępie kilkanaście wyjątkowych filmów dokumentalnych o wysokiej jakości edukacyjnej. W tym czasie odbywają się także warsztaty z krytyki filmowej oraz spotkania z ekspertami, które pomogą lepiej zrozumieć prezentowane w filmach zagadnienia. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Filmy w wolnym dostępie w ramach „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”

Filmy będą pokazywane w wolnym dostępie na stronie festiwalu mdag.pl. O dokładnych terminach ich premier widzowie będą na bieżąco informowani. Ilość darmowych e-biletów na każdy film jest ograniczona. W ramach projektu odbędą się także warsztaty, spotkania z ekspertami oraz pokazy online filmów z audiodeskrypcją.

Filmy w wolnym dostępie w ramach „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity podzielony został na trzy wyjątkowe części. Pierwszą była edycja kinowa, która rozpoczęła się 4 września i zgromadziła ponad 65 tysięcy widzów w siedmiu miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie. Następnie od 19 września do 4 października ponad 100 filmów zostało zaprezentowane na stronie festiwalu mdag.pl. Ostatnia, trzecia część festiwalu, nosi tytuł „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

10 największych hitów festiwalu online!

Najczęściej oglądane przez widzów do tej pory filmy części online 17. Millennium Docs Against Gravity to zestawienie bardzo różnorodne i pokazujące szerokie spojrzenie publiczności na otaczający świat.

Jeszcze możesz zadebiutować podczas 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity online! [warsztaty krytyki filmowej]

Ruszyły zapisy na warsztaty krytyczno-filmowe “Podłącz się. Kino dokumentalne online” dla trzech grup wiekowych: dzieci chodzących do szkoły podstawowej, młodzieży licealnej i studentów. W tajniki tworzenia wypowiedzi w formie wideo - od tych najprostszych, których autorami mogą być już kilkulatki po pierwsze krótkometrażowe eseje filmowe - wprowadzi Kaja Klimek, doświadczona i ceniona edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa.

Materiał w Variety o Millennium Docs Against Gravity!

Prestiżowy amerykański magazyn „Variety" opublikował artykuł o naszym festiwalu oraz jego misji! Nasi anglojęzyczni widzowie oraz czytelnicy magazynu mogą przeczytać w nim kilka słów od naszego Dyrektora - Artura Liebharta.

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW FESTIWALU W BYDGOSZCZY

Dnia 11 września 2020, w Bydgoszczy, podczas 17 edycji Millenium DOCS AGAINST GRAVITY Film Festival jury w składzie: Justyna Komowska, Jarosław Piskozub i Michał Tabaczyński przyznało Nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award o wartości 1500 EURO dla filmu "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza", reż Irina Tsilik.

Pełne składy jurorskie 17. Millennium Docs Against Gravity!

Paweł Pawlikowski, Marcin Dorociński, Barbara Wrońska, Krzysztof Skonieczny, Joanna Kos-Krauze czy Maria Zmarz-Koczanowicz - to wyłącznie wybrane nazwiska wybitnych postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 17. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Znamy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu!

Podczas konferencji prasowej 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poznaliśmy największe hity festiwalu, pierwsze filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix) oraz tytuły, które powalczą o nagrody w organizowanym po raz pierwszy Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych.