Wyobraźmy sobie świat bez kina - list Dyrektora Artystycznego Festiwalu

Szanowni Państwo,

Zaledwie przed miesiącem odbył się nasz festiwal - Millennium Docs Against Gravity. W jego części stacjonarnej wybrało się do kina ponad 65 tysięcy widzów! Festiwal odbył się w siedmiu miastach i w kilkunastu kinach. W Warszawie były to: Kinoteka, Luna, Iluzjon, Muranów i Atlantic. We Wrocławiu festiwal gościł w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a w Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym. Po raz pierwszy zawitaliśmy do Poznania, gdzie festiwal współorganizowało Kino Muza. W Katowicach aż trzy kina pokazywały filmy festiwalowe - Światowid, Kosmos i Rialto. Byliśmy również w Bydgoszczy w kinie Orzeł i w Lublinie w Centrum Spotkań Kultur. Ponadto w drugi weekend festiwalu zorganizowaliśmy pokazy w ponad 20 kinach w całym kraju.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni kinom i wyjątkowym osobom, które w nich pracują, za stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Dzięki Wam widzowie tak chętnie przyszli oglądać filmy na festiwalu, który wspólnie współtworzymy. Kino okazało się bezpieczną przestrzenią, a niesamowite oddanie pracowników pozwoliło spełnić wszystkie wymogi sanitarne.

Chcielibyśmy zaapelować do władz o wsparcie kin studyjnych, bo to one stanowią kręgosłup lokalnych społeczności, to w ich progach odbywają się setki wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. W oparciu o doświadczenie naszego festiwalu wnioskujemy, że 50% obłożenia sali zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa w okresie, gdy konieczne są obostrzenia.

Gorącą prośbę kierujemy także do dziennikarzy, z którymi tak dobrze współpracuje nam się tworząc festiwal - piszcie o kinach i ich sytuacji, szczególnie w tych trudnych czasach, kiedy decyduje się ich przyszłość. Bez sal kinowych stracimy szansę na wspólne uczestnictwo w niezapomnianych seansach, dających nam wspaniałe emocje, wiedzę i lepsze zrozumienie otaczającego świata.

Chcielibyśmy również zaapelować do naszych Widzek i Widzów: chodźcie do kina! Wasza obecność w kinach to w tym momencie nie tylko wyjątkowe przeżycie, ale wsparcie miejsc walczących o przetrwanie.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim kinom! Tym wymienionym powyżej, ale i tym, z którymi współpracujemy na co dzień w ciągu roku. Przez lata kina studyjne w Polsce były ewenementem w skali światowej, stając się miejscem spotkania z kulturą oraz pełniąc funkcję edukacyjną i społeczną.

 

Karol Piekarczyk, Dyrektor Artystyczny Millennium Docs Against Gravity