Kiedy świat się obudzi? Debata po filmie JESTEM GRETA


niedziela, 5 września | 17:30 | sala Warszawa

Kiedy świat się obudzi? Debata po filmie JESTEM GRETA, reż. Nathan Grossman

W języku polskim 

Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Greta Thunberg stała się ikoną walki, a jednocześnie celem ataków ze strony zarówno denialistów klimatycznych, jak i części klasy politycznej, która nie chce podjąć poważnej walki ze zmianami klimatu. Okazało się jednak, że wbrew pozorom, trudniej jest uciszyć 15-latkę niż niejednego profesora uniwersytetu czy doświadczonego aktywistę. Determinację Gretty Thunberg powinniśmy docenić i my – mieszkanki i mieszkańcy Pomorza, które z racji swojego położenia jest szczególnie zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych: intensywnych opadów, porywistych wiatrów, burz, sztormów i powodzi. Stąd tak ważne są działania polegające na monitorowaniu stanu środowiska, przeciwdziałaniu jego degradacji, przy jednoczesnym dążeniu do tzw. neutralności klimatycznej. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym, czy wywiązujemy się z tych zadań i czy mamy szansę stać się  krajowym liderem produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych. Co każdego dnia możemy robić my, mieszkańcy, by uciec przed klimatyczną katastrofą? Czy masowe protesty mogą zmienić świat, gdy po drugiej stronie stoją wielkie korporacje i politycznej interesy?

Goście:

dr Radomir Matczak – przez 20 lat pracował w administracji rządowej i samorządowej. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki regionalnej, Polityki Spójności UE, zarządzania publicznego i reform instytucjonalnych, a także współpracy bałtyckiej. Obecnie związany ze Związkiem Miast Polskich w projekcie pn. Centrum Wsparcia Doradczego.

Janina Repeka – studentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, aktywistka klimatyczna w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i nieformalnej grupie młodzieżowej Zielone Ogniwo. Interesuje się społecznym aspektem zmian klimatu, działa lokalnie i międzynarodowo, a odpowczywa spacerując po lesie lub plaży.

Prowadząca:

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto”, „Wysokimi Obcasami” i „Krytyką Polityczną”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, newonce.sport i magazynie „Kopalnia. Sztuka Futbolu”. Pisze o klimacie i środowisku oraz sporcie kobiet.