Będziemy walczyły jak nasze siostry z Irlandii, czyli kiedy państwo przestaje ścigać, a zaczyna chronić. Rozmowa o aborcji w Polsce


sobota, 11 września | 17:45 | sala Warszawa

Będziemy walczyły jak nasze siostry z Irlandii, czyli kiedy państwo przestaje ścigać, a zaczyna chronić. Rozmowa o aborcji w Polsce z Katarzyną Wężyk, autorką książki „Aborcja jest”, po filmie ÓSMA POPRAWKA reż. Aideen Kane, Lucy Kennedy, Maeve O'Boyle

W języku polskim

Aborcja była, jest i będzie. Czy ideologie wykorzystywane by uzasadnić zakaz aborcji przed wiekami, różnią się od tych używanych dziś przez ludzi, którzy chcą odebrać kobietom prawo do decydowania o swoim ciele i życiu? Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać? Porozmawiamy nie tylko o ekstremizmie, mechanizmach opresji, ale też o harcie ducha, siostrzeństwie i sile solidarności, która odmienia rzeczywistość. Tak właśnie stało się w Irlandii, której transformacja z konserwatywnego państwa zdominowanego przez kościół katolicki w bardziej liberalne społeczeństwo świeckie może stanowić wzór dla Polski. 25 maja 2018 roku w wyniku referendum Irlandczycy zdecydowali o usunięciu konstytucyjnego zapisu o zakazie aborcji.

Gościni:

Katarzyna Wężyk – reporterka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w „Panoramie” TVP, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 roku w „Gazecie Wyborczej”, pisze do „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Autorka książki Kanada. Ulubiony kraj świata” oraz najnowszej: „Aborcja jest”.

Prowadząca:

Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura, film i sztuki wizualne.