„Jestem Greta”. Dlaczego warto i jak zabrać klasę na ten film

„Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), dla uczniów i uczennic – czyli młodzi nie ryby, głos mają! Zachęcamy do zorganizowania wspólnego z klasą wyjścia do kina i poruszenia na zajęciach tematów związanych z filmem. W przeprowadzeniu lekcji pomogą przygotowane przez nas materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo z ekspertami.

Przybliżona w filmie postać Grety Thunberg może pomóc uczniom lepiej zrozumieć współczesny świat na kilka ważnych sposobów:

  • Greta Thunberg sprawiła, że miliony młodych ludzi stało się słyszalnymi i widzialnymi. Dzięki filmowi „Jestem Greta” mamy okazję bliżej przyjrzeć się, na czym polega jej fenomen. Czy istnieje jakiś złoty sposób, żeby zwrócić uwagę całego świata na nurtujący nas problem? Poznanie tego tajnika może okazać się tym bardziej cenne, że główna bohaterka utożsamia cechy, które nie kojarzą się z najpopularniejszą dziewczyną z klasy. 

  • Co spowodowało, że w czasach zaniku autorytetów Greta stała się przykładem do naśladowania dla milionów młodych ludzi na świecie, a także dorosłych i polityków? Co skłoniło niezaangażowaną do tej pory młodzież, którą, wydawałoby się, nic nie obchodzi, do wyjścia na ulice i domagania się lepszego świata? Te wydarzenia dają to nadzieję, że zmiana jest możliwa.

  • Film jest doskonałym wyjściem do rozmowy na tematy: kryzysu klimatycznego, poznawania podstawowych faktów, uczenia się szukania wiarygodnej wiedzy oraz próby zmiany swoich nawyków poprzez 4 kroki, które zaleca Greta: ograniczenie jedzenia mięsa, podróży lotniczych, zaangażowanie polityczne jak głosowanie i udział w protestach aktywistycznych. 

 

Do których kin mogę przyjść z klasą na film?

Białystok: Forum

Bolesławiec: BOK - od 24.09.2021

Bydgoszcz: CC Focus

Częstochowa: Iluzja - 13-16.09.2021, CC Jurajska

Gdańsk: Kameralne

Gliwice: Amok

Jarocin: Echo

Katowice: Światowid, CC Punkt 44

Konin: Oskard

Kraków: Kika, Kino pod Baranami, Mikro, CC Bonarka

Lublin: Centrum Kultury, CSK

Łódź: Charlie, CC Manufaktura

Olsztyn: Awangarda

Opole: Meduza

Poznań: Muza, Bułgarska 19, Malta, Pałacowe

Toruń: CC Czerwona Droga

Wałbrzych: Apollo

Warszawa: Kinoteka, Luna, Muranów, Atlantic, Elektronik, Wisła, Kultura, Stacja Falenica, CC Arkadia, CC Galeria Mokotów: CC Sadyba

Wrocław: DCF, Nowe Horyzonty, CC Vroclavia

Zakopane: Miejsce

Zamość: Stylowy

Żywiec: Janosik - 25.09.2021

 

Jeśli w mojej miejscowości kino nie organizuje projekcji filmu, to co mogę zrobić?

Napisz do nas e-maila (dystrybucja@againstgravity.pl) z informacją gdzie jest Twoje najbliższe kino i ile osób od Ciebie ze szkoły chciałoby zobaczyć film. Skontaktujemy się z kinem i wspólnie spróbujemy zorganizować dla Was pokaz.
 

 

ĆWICZENIA DO FILMU

Przygotowaliśmy 13 prostych ćwiczeń, które możecie zrobić po obejrzeniu filmu oraz trzy krótkie wywiady wideo, które są uzupełnieniem poruszanych tematów.

Ćwiczenia do filmu "Jestem Greta" w formacie PDF

Ćwiczenia do filmu "Jestem Greta" w wersji PDF - do wydruku

 

WEBINAR DLA NAUCZYCIELI - Jak prowadzić edukację klimatyczną w Twojej klasie?

Z okazji premiery filmu „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), zapraszamy nauczycieli na webinar “Jak prowadzić edukację klimatyczną w Twojej klasie?”, który przygotowaliśmy z WWF Polska i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Webinar odbędzie się online 22 września godz. 17:00

Uwaga, nowe linki do transmisji:

▪️ facebook link: https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/posts/10158420316988193

Tych, którzy nie mają Facebooka zapraszamy na platformę youtube:

▪️ youtube link: https://www.youtube.com/watch?v=bCDUty3Jo8A

 

Specjalnie dla 100 nauczycieli film „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman, zostanie udostępniony online od 22 września od godz. 19:00 do 24 września do godz. 00:00

Prosimy o wypełnienie formularza, aby otrzymać kod umożliwiający bezpłatny dostęp do filmu: https://forms.gle/VfxfB1UyvfFCCU478