Zło w naszym domu. Filmoterapeutyczne spojrzenie na rodzinę i społeczność dotknięte traumą przemocy i molestowania seksualnego. Spotkanie po filmie ALBUM RODZINNY


czwartek, 9 września | 20.00 | Kino Muza sala nr 1

Zło w naszym domu. Filmoterapeutyczne spojrzenie na rodzinę i społeczność dotknięte traumą przemocy i molestowania seksualnego

Spotkanie po filmie ALBUM RODZINNY, reż. Sasha Joseph Neulinger

Partner: Instytut Pomocy Profesjonalnej

Domowe archiwum wideo rodziny Neulingerów pozornie nie różni się niczym od tysięcy innych - ojcowska kamera uważnie śledzi wspólne weekendowe wyjazdy, beztroskie pierwsze lata dwojga dzieci - Sashy i Bekah, świąteczne i urodzinowe spotkania w gronie zżytych ze sobą krewnych. Dorosły dziś Sasha w nagraniach poszukuje momentu, w którym jego szczęśliwe dzieciństwo znika, a pojawia się w nim niezrozumiałe dla bliskich napięcie, niekontrolowana agresja i smutek. Brakujące elementy układanki uzupełniają rozmowy z tymi, którzy z determinacją postanowili dotrzeć do przemocowych źródeł przemiany Sashy i przerwać łańcuch nadużyć - najbliższą rodziną, psychiatrą dziecięcym i przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, którzy zajęli się sprawą bohatera. Ten wstrząsający i zarazem intymny zapis bolesnego doświadczenia reżysera i jego bliskich oraz tego, jak można odbudować swoją tożsamość po traumie, stanie się fundamentem filmoterapeutycznej rozmowy po seansie, którą przeprowadzi z widzami i widzkami Joanna Sowińska - psychoterapeutka Instytutu Pomocy Profesjonalnej wraz z Dorotą Reksińską. Wspólnie postaramy się postawić pytanie, dlaczego statystycznie zdecydowana większość przemocy i molestowania seksualnego względem najmłodszych, wydarza się za zamkniętymi drzwiami rodzinnego domu. 

Joanna Sowińska - psychoterapeutka systemowa z wieloletnim stażem, pracuje terapeutycznie indywidualnie i z parami. Pomysłodawczyni poznańskiego Instytutu Pomocy Profesjonalnej, który kształci młodych psychologów, wspierając ich w doskonaleniu praktycznych umiejętności. Dyrektor autorskiej szkoły podstawowej i liceum O!MEGA. W ubiegłym roku wraz z Łukaszem Raszewskim prowadziła Filmoterapię w Kinie Muza, dyskutując z widzami o dynamice współczesnych związków.

Prowadząca:

Dorota Reksińska - kulturoznawczyni i filmoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od czerwca 2017 roku związana z Estradą Poznańską i Kinem Muza w Poznaniu. Główny obszar jej pracy to produkcja wydarzeń i ustalanie miesięcznego programu filmowego kina, a także koordynacja działań wizerunkowych oraz prowadzenie zajęć z edukacji filmowej. Prywatnie zajmuje się również montażem filmowym.

Partner: Instytut Pomocy Profesjonalnej wypełnia przestrzeń między teoretyczną wiedzą akademicką a drogimi i często niedostępnymi szkoleniami zawodowymi dla psychologów. Na poznańskich Jeżycach zespół klinicystów z wieloletnim stażem dzieli się wiedzą z osobami, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie terapeuty. Intencją działalności Instytutu jest, by młodzi profesjonaliści mieli szansę zdobywać praktyczne szlify, doskonalić kompetencje i dyskutować w gronie specjalistów na długo przed tym, gdy zdecydują się przyjąć pierwszych klientów w gabinecie.