NOWY TYDZIEŃ NA FESTIWALU

Po pierwszym weekendzie po brzegi wypełnionym filmowymi emocjami 18. odsłona Millennium Docs Against Gravity nie zwalnia tempa i zaprasza wrocławską publiczność na kolejne siedem dni z najlepszym kinem non-fiction z całego świata!

Największy w Polsce festiwal kina non-fiction potrwa we Wrocławiu do 12 września, tradycyjnie goszcząc w salach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. W tym roku program jest naszpikowany filmami, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Świat się budzi”.

W najbliższych dniach wrocławska publiczność będzie miała okazję, by spotkać się z twórcami oraz specjalistami omawiającymi zagadnienia poruszane przez prezentowane na ekranach produkcje. W poniedziałek, po filmie „Podróż do zielonej utopii” w reżyserii Erlenda E. Mo (6.09, g. 18:00) rozpocznie się spotkanie poświęcone podstawowym założeniom permakultury, które poprowadzi Bruno Zachariasiewicz z Fundacji Plastformers i Otwartego Ogrodu Ołbińskiego. Dzień później po seansie „Albumu rodzinnego” (7.09, g. 20:00) odbędzie się festiwalowa odsłona cyklu Dolnośląskiego Centrum Filmowego „Filmoterapia z Sensem”, z kolei w czwartek, po filmie „Nowa korporacja” Joela Bakana i Jennifer Abbott zaplanowano debatę o wpływie korporacji na otaczający nas świat w ramach cyklu CityDocs.

W Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie też można spotkać się twórcami filmów – m.in. autorem „Filmu balkonowego”, Pawłem Łozińskim (6.09, g. 20:30), Mikołajem Lizutem, twórcą „Już tu nie wrócę” (8.09, g. 18:30) oraz Aleksiejem Paluyanem, reżyserem „Odwagi”. Jedyny pokaz dokumentu opowiadającego o protestach na Białorusi odbędzie się 9 września o godzinie 20:30.

Pojedynek z arcymistrzynią

W programie festiwalu nie zabrakło też miejsca na wydarzenia specjalne. W środę, po pokazie filmu „Ciało nie kłamie” Evelyn Schels, zaplanowano epilog Europejskiej Nocy Literatury, podczas którego fragment eseju Emilie Pine przeczyta Helena Sujecka. Organizatorzy przygotowali też nie lada gratkę dla miłośników strategii i rywalizacji – w ostatni dzień festiwalu, na skwerze im. Wojciecha Młynarskiego, będzie można sprawdzić swoje szachowe umiejętności w rozgrywce z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką podczas wyjątkowej symultany szachowej (po filmie „Chwała królowej” w reż Tatii Skhirtladze i Anny Khazaradze).

Non-fiction dla każdego

W weekend do kina zaproszeni są także najmłodsi widzowie, którzy będą mogli wziąć udział w zajęciach Akademii Dokumentalnej OKI DOKI. Filmy pokazane zostaną w dwóch blokach: „Trudne emocje – złość i smutek”, którym towarzyszyły będą warsztaty o efektywnych sposobach radzenia sobie z emocjami, a także „Lekcje z natury”, podczas którego obejrzą familijny film o opiekujących się szkolnym ogródkiem uczniach z Amsterdamu. Nieco starsi widzowie mogą za to wziąć udział w specjalnych pokazach Akademii Dokumentalnej dla Seniora – we wtorek odwiedzą południe Włoch, gdzie poznają losy niezwykłego maga Achille („Wróżbita z Sycylii” w reż. Leandro Picarellego – 7.09, g. 12:00). Z kolei w czwartek, dzięki zachwycającej wizualnie „Tańczącej z rekinami”, przeniosą się w morskie głębiny razem z Valerie Taylor – legendarną działaczką na rzecz ochrony rekinów. Oba pokazy poprzedzone będą krótką prelekcją.  

Kto wygra Grand Prix Dolnego Śląska?

Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro walczy w tym roku czternaście tytułów. Widzowie wciąż mają szansę zobaczyć większość z nich, m.in. „Jeszcze nie dziś” (reż. Bruno Santamaria Razo) czy też opowiadający o międzygatunkowej przyjaźni poruszający „Stambuł bez smyczy” (reż. Elizabeth Lo). Laureat Grand Prix Dolnego Śląska ogłoszony zostanie w piątek, 10 września, na gali, podczas której pokazane zostanie „Śledztwo w domu spokojnej starości” Maite Alberdiego – tytuł, który również jest nominowany w tegorocznym konkursie.

Bilety w sprzedaży!

Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.

Do zobaczenia w kinie!