Festiwal trwa cały rok! Poznajcie lepiej cykle filmowe Against Gravity

Maj jest miesiącem szczególnie dla nas ważnym, bo wtedy mamy okazję spotkać się podczas festiwalowych projekcji, jednak nasza praca trwa okrągły rok. Z myślą o edukacji, ale też o ważnych sprawach społecznych, organizujemy cykle filmowe. Pojawiają się w różnych miastach, dając szansę na spotkanie z festiwalowymi (i nie tylko) hitami jeszcze szerszej publiczności.

Planeta B nie istnieje

Mówiliśmy o zmianach klimatu od 2004 roku, a od 2008 roku przyznajemy nagrodę filmową Green Warsaw Award. Stworzyliśmy już dziesięć lat temu specjalną sekcję filmową Klimat na zmiany, dotycząca szeroko rozumianych problemów związanych z ekologią. Naturalne jest więc dla nas to, że wspieramy wzmożenie działań młodych, którzy boją się, w jakim świecie przyjdzie im żyć. Dlatego stworzyliśmy nowy cykl, który równolegle powstał w dwóch miastach - Warszawie i Gdańsku. Oglądamy najważniejsze filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, rozmawiamy, angażujemy się, debatujemy i tworzymy manifest realnych działań razem z partnerami: WWF Polska, Nauka o klimacie, NOIZZ.pl, Extinction Rebellion, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 

Filmoterapia z sensem

Filmoterapia z sensem to cykl, który ma już cztery lata! Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w kilku miastach. Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które, jak w soczewce, skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. 

Organizatorzy: Millennium Docs Against Gravity, Kinoteka PKiN. Partnerzy: SENS psychologia dla ciebie, Filmoterapia.pl

Człowiek w kinie

Cykl filmowy „Człowiek w kinie” organizujemy razem z Amnesty International Polska oraz miejscem barStudio i prezentuje podczas niego filmy związane z prawami człowieka. Cykl składa się z siedmiu nagradzanych filmów, poruszających temat szeroko rozumianych praw człowieka. W ramach drugiej edycji cyklu, która rozpocznie się w połowie października 2019 roku, zaprezentowane zostaną filmy dotyczące między innymi praw kobiet oraz zmian klimatu. W programie znajdują się takie tytuły, jak „Steve Bannon. Czas przełomu” (reż. Alison Klayman) czy „Cała przyjemność po stronie kobiet” (reż. Barbara Miller).

Akademia Dokumentalna 

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Chcemy zainteresować widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. Program realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. Ten cykl nastawiony jest w największej mierze na edukację. W tym roku organizujemy zajęcia wspólnie z najbardziej prestiżowymi ośrodkami uniwersyteckimi: Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Gdańskim.

Akademia filmu awangardowego

To nasz nowy projekt edukacyjny. Ponad 40 filmów awangardowych i dokumentalnych składa się na nowe zajęcia, skierowane głównie do studentów Uniwersytetu Warszawskiego i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Co tydzień chętni spotykają się z dziełami mistrzów oraz ekspertami. Trudno zrozumieć współczesne kino, w szczególności dokumentalne, bez wiedzy na temat dzieł, które stworzyły podstawę dla kolejnych pokoleń twórców. Program obejmuje więc projekcje filmów legendarnych twórców: Luisa Buñuela i Salvadora Dali’ego, Dzigi Wiertowa, Mai Deren, Jonasa Mekasa, Franciszki i Stefana Themersonów, Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, Kennetha Angera, Yoko Ono i wielu innych. Przy okazji sylwetki Mai Deren, Josepha Beuysa czy Tony’ego Conrada są idealnym wstępem do odbioru współczesnych filmów dokumentalnych.

Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerami projektu są: Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video w Berlinie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Cinémathèque Française, Home Movie Day Warszawa.