Debata: Czy istnieje dobra cenzura?


wtorek, 7 września | 18:00 | Kinoteka 1

Debata: Czy istnieje dobra cenzura?

po filmie MY, CENZORZY, reż. Havard Fossum

W języku polskim

Partner: OKO.press

Cenzura, filtrowanie informacji, moderowanie debaty publicznej - jak wytyczyć granice tego, co można powiedzieć i pokazać? Zastanawiają się nad tym politycy i przywódcy religijni w krajach demokratycznych i autorytarnych. Nigdzie wolność wypowiedzi nie jest absolutna, choć w różnych państwach i kulturach odmiennie interpretuje się proporcjonalność ograniczeń w stosunku do zamierzonego celu. Różnie też definiuje się cel: jako ochronę praw obywateli przed mową nienawiści, zniesławieniem i znieważaniem; ochronę rodziny i moralności publicznej; ochronę uczuć religijnych i zakazem bluźnierstwa; ochronę demokracji i bezpieczeństwa publicznego przed esktremizmami. Kto o tym decyduje? Czy większość ma prawo cenzurować mniejszość? A jak wygląda dziś cenzura po polsku?

Goście:

Konrad Siemaszko - prawnik koordynujący program wolności mediów w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Witold Mrozek - dziennikarz, krytyk teatralny i publicysta. Współpracownik OKO.press, "Gazety Wyborczej", "Dwutygodnika". Pisze m.in. o kulturze i cenzurze.

Anna Tarwacka - prawniczka, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, specjalistka w zakresie prawa rzymskiego, autorka publikacji „Cenzor w sypialni Urzędnicza kontrola moralności w życiu rodzinnym Rzymian okresu republiki”.

Prowadzenie:

Agata Szczęśniak - redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”.