Debata: Korporacje czy państwo - kto powinien mieć większą władzę?


poniedziałek, 6 września | 18:00 | Kino Elektronik

Debata: Korporacje czy państwo - kto powinien mieć większą władzę?

po filmie NOWA KORPORACJA, reż. Jennifer Abott, Joel Bakan

W języku polskim

Partner: Krytyka Polityczna

Państwo jest problemem, sektor prywatny jego rozwiązaniem – takie podejście dominuje od lat 70-tych. Od tego czasu zyski korporacji stale rosną. Korporacje tworzą reguły świata, w którym żyjemy. Sukcesywnie przejmują zadania sektora publicznego, wybierając cele społeczne, w które warto inwestować. Zamieniają je w lukratywny biznes. Ten wspaniały obraz burzy tylko fakt, że innowacje, na których korporacje zarabiają krocie, są finansowane z podatków, których same nie chcą płacić. Po filmie porozmawiamy o tym, jaka jest rola państwa w nowoczesnej gospodarce oraz jakie zagrożenia płyną z wizji świata rządzonego przez międzynarodowe korporacje.

Goście:

Piotr Wójcik - publicysta ekonomiczny. Komentator i współpracownik Krytyki Politycznej. Stale współpracuje z „Nowym Obywatelem”, „Przewodnikiem Katolickim” i REO.pl. Publikuje lub publikował m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Dziennika Gazety Prawnej”, dziale opinii Gazety.pl i „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Maria Thun-Janowska - Corporate Citizenship and Corporate Affairs Leader, IBM. Socjolożka i psycholożka społeczna. W IBM odpowiada za projekty społecznej odpowiedzialnosći biznesu i sprawy korporacyjne.

Dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW - Dyrektorka DELab (Digital Economy Lab) UW. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół cyfrowych aspektów gospodarki i Jednolitego Rynku Cyfrowego. Współautorka książki „Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat” (WUW 2020).

Prowadząca:

prof. UW dr hab. Karolina Safarzyńska - wykładowczyni Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Naukowo zajmuje się badaniem procesów przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Tytuł doktora uzyskała na Free University w Amsterdamie.