Spotkanie: Czego możemy nauczyć się z historii odmieńczej rewolucji?


sobota, 4 września | 15:30 | Kino Muranów, sala Gerard

Spotkanie: Czego możemy nauczyć się z historii odmieńczej rewolucji?

po filmach ROY COHN/JACK SMITH, reż. Jill Godmilow, SCUM MANIFESTO, reż. Jill Godmilow, Joanna Krakowska, Magda Mosiewicz

W języku polskim

Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wydarzenie organizowane przy współpracy z Ambasadą USA w Polsce.

Anarchistyczna, z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja, która jest przedmiotem najnowszej książki Joanny Krakowskiej, polegała na przekraczaniu granic tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej. Po projekcji filmów „Roy Cohn/Jack Smith” i „SCUM Manifesto”, które znajdują w książce „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi” szerokie opracowania, zapytamy autorkę książki o to, czy sztuka może zmienić rzeczywistość i czy możemy nauczyć się za jej pomocą strategii w budowaniu równościowego społeczeństwa.

Gościni:

prof. IS PAN dr hab. Joanna Krakowska – historyczka współczesnego teatru, eseistka i redaktorka. Profesorka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wicenaczelna miesięcznika „Dialog”. Za monografię „Mikołajska Teatr i PRL została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012. W 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę „PRL. Przedstawienia”.

Prowadząca:

dr Gabriela Sitek - dyrektorka ds. edukacji i rozwoju FF Millennium Docs Against Gravity. Współkuratorka „Akademii filmu awangardowego”, współredaktorka książki „Historie filmu awangardowego” (z Łukaszem Rondudą). Członkini kolektywu Home Movie Day Warszawa.