Światowa premiera filmu o Tadeuszu Mazowieckim oraz dyskusja po filmie


środa, 8 września | 18.00 | Bar Studio

Światowa premiera filmu o Tadeuszu Mazowieckim oraz dyskusja po filmie.

film: „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim", reż. Małgorzata Świderska

Partner: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, zabiera nas w podróż przez kolejne etapy transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. Zastanawia się, słucha i ostro negocjuje. Czy ma świadomość, że stoi na czele wielkiej rewolucji? Jakie wartości i ideały przyświecały tej przemianie? Czego możemy się od niego nauczyć dzisiaj? „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” to esej dokumentalny oparty całkowicie na materiałach archiwalnych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Tytułowy bohater prowadzi w filmie wykreowaną rozmowę z samym sobą. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i młoda alternatywna muzyka.

Film pt. „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótka historia o Tadeuszu Mazowieckim” został zrealizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Wydarzenie towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.

Po projekcji filmu obędzie się rozmowa z reżyserką filmu Małgorzatą Świderską oraz debata o współczesnych formach obywatelskości pod hasłem „Jest jeszcze dużo do zrobienia”. W dyskusji wezmą udział Janka Świerżewska, Jakub Kocjan, Justyna Suchecka oraz Jakub Wygnański. Poprowadzi ją Agata Szczęśniak, dziennikarka OKO.press.

Liczba miejsc ograniczona za względu na pandemię COVID-19. Wydarzenie będzie transmitowane online na profilu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na Facebooku.

Uczestnicy i uczestniczki spotkania:

Małgorzata Świderska
Reżyserka filmowa i telewizyjna. Doktorantka i wykładowczyni łódzkiej szkoły filmowej oraz tutorka międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych Doc Lab Poland. Autorka filmu dokumentalnego „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”. Współzałożycielka organizacji Kobiety Filmu zrzeszającej polskie filmowczynie. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odpowiada za projekt platformy vod.warszawa.pl.

Agata Szczęśniak
Redaktorka i dziennikarka. Pracuje w OKO.press. Wcześniej związana z Gazetą Wyborczą. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej.

Janka Świerżewska  
Studentka etnologii i antropologii kulturowej. Edukatorka i aktywistka społeczna, klimatyczna i ekologiczna. Działa w inicjatywie „Dzikie Karpaty”.

Jakub Kocjan
Student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat I edycji Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Współzałożyciel Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2017 roku działa w Akcji Demokracji. Zajmuje się m.in. obroną niezależności sądownictwa.

Justyna Suchecka
Dziennikarka edukacyjna z 13-letnim stażem. Od 2019 roku związana z TVN24.pl. Autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. W 2020 roku zdobyła nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.

Jakub Wygnański
Socjolog. Działacz opozycji demokratycznej. W latach 80. koordynator niezależnego ruchu samokształceniowego w warszawskich liceach. Sekretarz Henryka Wujca oraz uczestnik rozmów Okrągłego Stołu. Jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce. Współtwórca m.in. Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych prowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Badacz społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i filantropii w Polsce. Założyciel, a obecnie prezes zarządu Fundacji Stocznia. Współtwórca Funduszu Obywatelskiego gromadzącego środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce.