MARIA SPETH

Reżyserka filmu "Klasa Pana Bachmanna".

Maria Speth jest scenarzystką, reżyserką oraz producentką filmów fabularnych i dokumentalnych. Jej projekt dyplomowy i debiut fabularny DNI POMIĘDZY miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2001 r., gdzie nagrodzono go VPRO Tiger Award. Otrzymał Wielką Nagrody Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiet w Créteil oraz nagrodę MFG-Star Award dla obcujących reżyserów w Niemczech w 2001 r.

Jej drugi film fabularny MADONNAS (2007) w 2007 r. otrzymał Nagrodę im. Hermanna Hessego w dziedzinie filmu. Grająca główną rolę Sandra Hüller zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festival Internacional de Cine in Mar del Plata.

W 2009 r. Maria Speth założyła firmę Madonnen Film i wyprodukowała swój pierwszy dokument 9 LIVES. Napisała do niego scenariusz, wyreżyserowała go i zmontowała. Otrzymała za niego nagrodę Fundacji DEFA na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku w 2010 r. W 2011 r. otrzymała nagrodę motywacyjną w dziedzinie filmu, mediów i sztuki Akademie der Künste w Berlinie. W 2012 r. przyznano jej German Metropolis Award za najlepszą reżyserię w kategorii filmu dokumentalnego. 

Premiera jej filmu fabularnego DAUGHTERS (2014) odbyła się na Berlinale, później zaś można było zobaczyć go w niemieckich kinach. W 2015 r. Maria otrzymała od Niemieckiego Funduszu Filmowego FFA finansowanie na pracę nad scenariuszem projektu STADT ALLEN DORF, który do czerwca 2017 r. kręciła pod tytułem „KLASA PANA BACHMAN”. Po premierze na Berlinale „Klasę pana Bachmanna” do niemieckich kin wprowadzi firma Grandfilm.

Obecnie pracuje nad filmem fabularnym FOR KATE oraz projektem ONE LIVES BECAUSE ONE IS BORN. Oba otrzymały wsparcie ze środków Rządu Federalnego Niemiec.