OUSMANE ZOROMÉ SAMASSÉKOU

Reżyser filmu "Ostatnie Schronienie" oraz współproducent "Gangów Zinderu".

Ousmane Zoromé Samassékou ukończył studia w zakresie ekonomiki przedsiębiorstw, a następnie uczył się w Conservatory of Multimedia Arts and Crafts w Bamako. Później uzyskał tytuł magistra w dziedzinie tworzenia i produkcji filmu dokumentalnego na senegalskim Gaston Berger University w Saint Louis. Ousmane jest jednym ze wspólników prowadzących firmę DS Production w Bamako. Pracuje jako producent, reżyser, operator oraz montażysta.

W 2015 r. ukończył swój pierwszy film pełnometrażowy o złu, które ma miejsce się w Mali i utrudnia edukację – wyprodukowany przez francuskie Label Vidéo oraz malijskie DS Production „Les héritiers de la colline”. Film zdobył Grand Prix jury na Agadir Festival oraz wyróżnienie jury Afrykańskiej Nagrody Filmowej. Jego najnowszy dokument pełnometrażowy „Ostatnie Schronienie” zaprezentowano we wstępnej wersji na IDFA Forum 2019 oraz 2020 pod roboczym tytułem „Witnesses from the Shadow" ("Les témoins de l'ombre"). Ousmane uczestniczył z tym projektem w szkole letniej IDFA oraz IDFA Academy w 2019 r.

Jako współproducent filmu Aïchy Macky„Gangi Zinderu” wyprodukowanego przez Tabous Productions (Niger), Les Films du Balibari oraz Corso Films, uczestniczył w warsztatach filmowych Atlas w 2020 r., la Fabrique des Cinémas du Monde na Festiwalu Filmowym w Cannes, Ouaga Film Lab oraz warsztatach Produire au Sud na Festiwalu Trzech Kontynentów w Nantes. W październiku 2018 r. jego projekt „Tonso” zdobył grant sieci producenckich na Ouaga Producer Lab.