ROBERT ŠOKO

Bohater filmu "Bałkański groove".

Urodził się na Bałkanach, dojrzewał w Berlinie. Autor nazwy i koncepcji projektu BalkanBeats. Przez trwającą już prawie trzy dekady karierę DJ-a miesza radosną dzikość bałkańskiego folku z szorstkim szaleństwem berlińskich nocy.

BalkanBeats to coś więcej niż projekt muzyczny: to kulturowe starcie. Artysta wykonuje oryginalne lub zremiksowane wersje bałkańskich melodii ludowych, zapewniając im trwałe miejsce w gatunku world music, na parkietach klubów, a przede wszystkim – w głowach młodych ludzi. Tradycyjne dźwięki przeplecione z elektronicznymi bitami spadają na imprezowy tłum jak grom z jasnego nieba: to muzyka szorstka i emocjonalna, pełna zarazem płaczu i śmiechu. BalkanBeats stworzył oddzielny podgatunek world music, byt, który narodził się i może przetrwać tylko w kosmopolitycznej kulturze.

„Balkan Beats” to także tytuł kultowych kompilacji Šoko, które pozostają wzorem dla współczesnego gatunku o tej samej nazwie. Šoko organizował cykliczne imprezy BalkanBeats w całej Europie (Berlin, Paryż, Budapeszt, Londyn itp.), ale także w Mexico City czy Tokio. Przez ostatnie 10 lat świątynią BalkanBeats pozostaje jednak berliński klub Lido, goszczący sety didżejskie i wybitne zespoły grające na żywo.

Šoko założył też nowy skład, BalkanBeats Soundsystem, w którym z lat didżejki i koncertowania na całym świecie zdołał wydestylować nowy, mocny sceniczny show.