Dwa genialne niemieckie dokumenty o sytuacji kobiet i Bauhausie

Dwa zupełnie różne tematy i dwa zupełnie różne niemieckie dokumenty. Łączy je to, że oba stały się hitami tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity. Zobaczcie, gdzie w październiku możecie zobaczyć „Duch Bauhausu” i „Cała przyjemność po stronie kobiet”!

Głos kobiet

Projekcja filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” w reżyserii Barbary Miller odbędzie się 4 października w TR Warszawa. 

Reżyserka odpowiada na pytania, czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? I chociaż to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze, odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. 

Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.

Więcej informacji o projekcji możecie znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/events/2187955001503019/

Nie zapomnijcie też zobaczyć trailera: https://www.youtube.com/watch?v=SbmxGX-kq6A

Jedno z najważniejszych zjawisk w historii sztuki

Dosłownie kilka dni po projekcji filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet”, 10 października, w Iluzjonie będziemy mogli zobaczyć inny niemiecki dokument - „Duch Bauhausu”. 

Duet reżyserski Niels Bolbrinker i Thomas Tielsch odpowiadają w swoim filmie na pytanie, czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. 

Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

Zobaczcie trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=xPYRrGIcyxI

Przed nami kolejne pokazy najlepszych niemieckich dokumentów, o których niedługo was poinformujemy!

Projekcje filmów "Cała przyjemność po stronie kobiet" i "Duch Bauhausu" odbywają się w ramach drugiego etapu projektu Kino jako laboratorium współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.