Kto wygra Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu?

W Dolnośląskim Centrum Filmowym trwa 18. Millennium Docs Against Gravity – największy w Polsce festiwal kina non-fiction. Nieodłączną częścią wrocławskiej odsłony jest konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska, w którym w tym roku rywalizuje 14 produkcji z całego świata. Kto zostanie laureatem? Przekonamy się w piątek, 10 września po godzinie 19:00!

Konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego organizowany jest we Wrocławiu już po raz dziesiąty. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymały m.in. „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, „Dobry listonosz” w reż. Tonislava Hristova oraz „Perłowy guzik” Patricio Guzmána. Grand Prix Dolnego Śląska trafiło też do Binga Liu, reżysera filmu „Jutro albo pojutrze” oraz Emada Burnata i Guy’a Davidiego twórców „5 rozbitych kamer"– oba tytuły otrzymały również Oscary za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Świat się budzi

W tym roku o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro walczy czternaście filmów, wśród nich m.in. „Jeszcze nie dziś” w reż. Bruno Santamaríi Razo – intymny, otulony ciepłymi barwami film o dorastaniu, o odkrywaniu seksualności i poszukiwaniu akceptacji. Widzowie wciąż mają okazję zapoznać się też z dokumentalnym thrillerem dziennikarskim „Tysiące małych ran” Ramony S. Diaz oraz najnowszym obrazem Gianfranco Rosiego, czyli „Notturno” – wizualnie zapierającą dech w piersiach podróż po pograniczach, z odgłosami wojny w tle. Z kolei po sobotnim pokazie nominowanego filmu „Ten deszcz nigdy nie ustanie” Aliny Gorlowej wrocławska publiczność będzie mogła także wziąć udział w festiwalowej odsłonie cyklu KinoUkraina – gośćmi spotkania będą ukraińska poetka, tłumaczka i dziennikarka Ija Kiwa oraz Syryjczyk Ziad Abou Saleh, ekspert ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim.

Kto wygra?

Decyzję o przyznaniu nagrody podejmie 4-osobowe jury w składzie: Maciej Bujko – dyrektor BWA Wrocław, kurator i wykładowca, Iwona Morozow – kulturoznawczyni i filmoznawczyni, Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz Emose Uhunmwangho – wokalistka i aktorka. Laureat Grand Prix Dolnego Śląska ogłoszony zostanie w piątek, 10 września, na uroczystej gali, która rozpocznie się o godzinie 19:00Transmisję na żywo z ogłoszenia werdyktu śledzić będzie można również na facebookowym profilu festiwalu: fb.com/MDAGWrocław.

Po ogłoszeniu wyników (ale już tylko na sali kinowej) zaprezentowane zostanie „Śledztwo w domu spokojnej starości” Maite Alberdiego – wyjątkowa medytacja nad współczuciem i samotnością ze wspaniałymi bohaterami i zwrotami akcji, w której obserwujemy 83-letniego Sergio, gdy niczym James Bond infiltruje dom spokojnej starości.

Bilety wciąż w sprzedaży!

Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.

Filmy nominowane do Grand Prix Dolnego Śląska:

Do zobaczenia w kinie!