Wszystkie wydarzenia towarzyszące 21. MDAG!

21. edycja Millennium Docs Against Gravity jest już za rogiem. 10 maja wystartuje część kinowa MDAG w siedmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy. Każde z miast przygotowało mnóstwo wydarzeń towarzyszących projekcjom filmowym. W samej Warszawie odbędą się dwie wystawy fotograficzne, sześć wydarzeń muzycznych oraz wiele niestandardowych akcji, w tym pokaz filmu połączony z degustacją, performance Fundacji w Stronę Dialogu czy koncert pierwszego muzyka-cyborga. Oprócz nich na widownię czeka ponad sto spotkań z twórcami_czyniami i bohaterami_kami po seansach w czasie sesji Q&A. 

Trwa sprzedaż biletów na pojedyncze pokazy w kasach kin, na ich stronach oraz na mdag.pl!

Wydarzenia towarzyszące można znaleźć na stronie mdag.pl w zakładce Program. Strona posiada swoją osobną odsłonę dla każdego miasta. Wydarzeń można szukać także na Facebooku festiwalu - Millennium Docs Against Gravity.

Wystawy fotografii 

Wszystkie wydarzenia i imprezy festiwalowe mają swoje korzenie w programie festiwalu. Wystawy fotograficzne towarzyszą dwóm filmom z Konkursu Głównego. Zdjęcia Alys Tomlinson są elementem cyklu ”Ex-Voto”, który dał początek pracy nad filmem „Matka Vera” (Mother Vera, reż. Cécile Embleton, Alys Tomlinson). Wystawę można zobaczyć od 10 do 19 maja w Sali Gagarina w Kinotece. 

Z kolei wystawa Libuše Jarcovjákovej „Imprezy” dopełnia obraz życia i twórczości artystki, który został przedstawiony w filmie „Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” („I'm Not Everything I Want to Be”, reż. Klara Tasovská). Wystawa potrwa od 8 do 19 maja w BWA Warszawa. Wernisaż odbędzie się 8 maja o 19:00. W przypadku obu fotografek są to pierwsze wystawy ich prac w naszym kraju. 

Wydarzenia specjalne

Tajemnicze spotkanie, które będzie dotyczyło sztuki dokumentalnej idealnej nie do oglądania, ale posłuchania. Do tego performance romski, degustacja oraz premiera filmu marki Visa. Tak prezentują się wydarzenia specjalne 21. MDAG.  

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, MDAG i Audioteka łączą siły! Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla uczestników odwiedzających Kinotekę podczas festiwalu! Wydarzenia na charakter otwarty i zapraszamy na nie do sali nr 5 w Kinotece w poniedziałek 13 maja o 18:00. 

Premiera filmu „Na drodze rozwoju: Visa”, reż. Grzegorz Szczepaniak odbędzie się 17 maja o 18:30 w sali nr 2 w Kinotece. Pula wejściówek jest ograniczona. Zapraszamy po odbiór darmowych wejściówek w Centrum Festiwalowym w Kinotece od 14 maja 2024. Film stanowi okazję, by poznać ludzi z różnych krajów, którzy na co dzień współtworzą firmę Visa, jednego ze światowych liderów płatności cyfrowych. Poznajemy historie trojga bohaterów: Piotra, Farida oraz Mahalakshmi. Krok po kroku dowiemy się, dlaczego to właśnie Warszawa stała się ich drugim domem i jak odnaleźli się w tym mieście. Po premierze zapraszamy na spotkanie z twórcami.

W sobotę 18 maja zapraszamy na performance „TAJSA” we współpracy z Fundacją w Stronę Dialogu. Wydarzenie towarzyszy pokazom filmu „Fakir”, reż. Roman Ďuriš. Nasze słowa budują rzeczywistość, w której żyjemy, za pomocą słów naznaczamy obecność, odzyskujemy zabrany głos. Warto być sobą i upominać się o swoje. A wówczas można być jednym z wielu. Tajsa oznacza w języku romskim wczoraj i jutro, ale spróbujmy wykreować wspólną przestrzeń już dziś. To nie tylko czytanie, lecz manifestacja siły słowa jako narzędzia do prawa bycia sobą. Przez każde wypowiedziane zdanie i słowo Tajsa przypomina o niezłomności, wznoszeniu się ponad przeciwnościami.Działanie performatywne, przygotowane we współpracy z Fundacją w Stronę Dialogu, z udziałem osób pochodzenia romskiego. 

Edycję kinową pożegnamy za to prawdziwą ucztą nie tylko dla oczu, ale i podniebienia! „Menu przyjemności”, reż. Frederick Wiseman to kulinarno-filmowa podróż przez świat, gdzie jedzenie można postrzegać jako dzieło sztuki. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 19 maja o 19:00 w kinie Muranów, zabierzemy was na odkrywanie nowych smaków, serwując do seansu specjalne menu degustacyjne, inspirowane filmem, które przygotował Kubuś Piekarenka. 

Scena muzyczna 21. MDAG

Sześć wyjątkowych imprez i koncertów. Efterklang, Cool Kids of Death, Bartek Wąsik grający Sakamoto oraz weekendowe imprezy w Kulturalnej. To wszystko czeka na fanów_ki muzyki w czasie festiwalu. Scena muzyczna MDAG jest dopełnieniem programu festiwalu, w którym znalazły się jak co roku niezwykłe filmy o muzyce i sztuce. Tegorocznymi klubami festiwalowymi są Kulturalna oraz Pardon, To Tu. 

Debaty i spotkania: labirynty współczesności i lekcje z przeszłości

Koordynatorką wydarzeń towarzyszących MDAG jest Anna Makowska. Poniżej prezentujemy jej tekst kuratorski, w którym opowiada o najciekawszych wydarzeniach w Warszawie: 

Kolejna edycja festiwalu to szansa na rozbudzenie naszej ciekawości, świadomości, wyobraźni. MDAG to nie tylko filmy, ale podróż w głąb ludzkiego doświadczenia, gdzie wraz z zaproszonymi gośćmi odkrywamy różnorodne aspekty życia we współczesnym świecie, przekraczając granice kina. „W relacji ze światem" oznacza, że każdy z nas jest wpisany w szerszy kontekst społeczny, w którym buduje swoje postrzeganie rzeczywistości. Łączymy wątki z przeszłości i przyszłości, szukając połączeń pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, epokami, kulturami. Przed nami wydarzenia specjalne, spotkania, debaty; porozmawiamy o różnych aspektach współczesnych wyzwań społecznych, włączając w to zagadnienia takie, jak deepfake, relacje międzyludzkie i rozwój emocjonalny oraz ewolucja człowieka w erze nowych technologii. Weźmiemy pod lupę japońskie społeczne kontrasty, widoczność i głosy mniejszości narodowych i etnicznych czy pozycję kobiet w różnych dziedzinach życia, od muzyki po sport, analizując nierówności płci i potrzebę walki o tę równość. 

Zapraszamy na fascynującą podróż przez tajemnice dojrzałych relacji i sztuki porozumienia, w towarzystwie filmu „Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać” (piątek, 10 maja, 18:00, Kino Muranów). Poszukamy również recepty na wieczny pokój i idealne życie dyskutując po filmie „Monk” (niedziela, 19 maja, 16:00, Kinoteka 1). Wreszcie zastanowimy się, czy przeczucia przyszłych wydarzeń są tylko przypadkiem, czy może kryją w sobie coś więcej.

Ważnym punktem naszego programu jest organizowana we współpracy z Amnesty International debata po filmie „Nie chcemy innej ziemi” (sobota, 11 maja, 15:30, Kinoteka 1). Obraz rzuca światło na złożone aspekty trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego Razem z zaproszonym gośćmi przyjrzymy się regułom rządzącym wojnami oraz sposobom tropienia i udowadniania zbrodni wojennych, ludobójstw i apartheidu. Podyskutujemy o nowoczesnych wyzwaniach technologicznych, w tym problemie deepfake'ów i nieautoryzowanego wykorzystania wizerunku w filmie „Skradzione ciało” (niedziela, 12 maja, 14:30, Kinoteka 1). Razem z zaproszonymi ekspertami zgłębimy temat praw osób dotkniętych tym zjawiskiem.

Festiwalowe wydarzenia to także spotkania z wyjątkowymi postaciami, jak Kai Landre, bohater filmu „Ja, cyborg” (poniedziałek, 13 maja, 20:30, Kinoteka 7). Kai jest muzykiem, którego wszczepiony dodatkowy zmysł przechwytuje kosmiczne subatomowe cząstki w atmosferze, przekształca w nuty i wykorzystuje do komponowania. Co oznacza połączenia ciała i technologii dla człowieka? O to i o inne rzeczy, będziecie mogli go zapytać osobiście. Dodatkowo zaraz po spotkaniu zapraszamy na koncert Kaia. O sile wytrwałości, determinacji, walce z najmniej oczekiwanymi przeciwnikami porozmawiamy w kontekście filmu „Jesszilla” (wtorek, 14 maja, 18:30, Kinoteka 4). Historia nastoletniej bokserki, która marzy o występie na Igrzyskach Olimpijskich, ale napotyka nieoczekiwane problemy, może być inspiracją dla wielu.

Film dokumentalny stwarza okazję do podróży przez fascynującą różnorodność kultur i społeczeństw. Japonia - kraj delikatności i zaawansowanej technologii, ale też kontrastów. Czy odzwierciedla to, co czeka Polskę? Przekonamy się po jednej z projekcji „Jak zostać Japończykiem” (środa, 15 maja, 18:00, Kinoteka 1) podczas panelu współorganizowanego z miesięcznikiem ZNAK.

Podejmiemy też tematy kobiecych doświadczeń i ich znaczenia w różnorodnych aspektach życia. To doskonała okazja, aby znowu przyjrzeć się niezwykłemu dziedzictwu i usłyszeć ich głos. Zgłębimy wpływ kobiet na historię muzyki i sztuki, przy projekcji filmu „W ogniu. Historia Anity Pallenberg” (czwartek, 16 maja, 18:00, Kinoteka 1). Z kolei za sprawą „Zniknięcia Shere Hite” (sobota, 18 maja, 17:30, Kinoteka 1) wracamy do trwającej już wiele lat debaty o kobiecej seksualności oraz edukacji seksualnej. Poszukamy powodów, dla których mimo upływu prawie 50 lat od wydaniu raportu Shere Hite, te tematy wciąż są dla nas tabu. Na zakończenie festiwalu, po seansie „Copa 71” (niedziela, 19 maja, 18:00, Kinoteka 4) przygotowaliśmy dyskusję na temat kondycji kobiecej piłki nożnej w Polsce. Przeanalizujemy wyzwania, przed którymi stają kobiety związane z tą dziedziną. Zastanowimy się też nad odpowiedzią na pytanie: dlaczego wciąż piłka męska cieszy się lepszym traktowaniem?

Na przestrzeni lat festiwal kontynuuje tradycję prezentacji filmów poruszających istotne kwestie związane z ekologią oraz relacjami człowieka z przyrodą. Podczas dyskusji prowadzonej we współpracy z WWF Polska po projekcji filmu „Jestem rzeką, rzeka jest mną” (piątek, 17 maja, 18:00, Kinoteka 1), eksperci zagłębią się w tematykę ochrony rzek, traktując je jako istotny element układu krwionośnego naszej planety.