Bydgoszcz ART/DOC Award
Ze względu na dokumentalne tradycje lokalnego, bydgoskiego środowiska filmowego (Kazimierz Karabasz, Mirosław Dembiński, Maciej Cuske, Marcin Sauter, funkcjonująca od ponad dekady Bydgoska Kronika Filmowa) postanowiliśmy przyznawać co roku najlepszym produkcjom dokumentalnym zebranym w konkursie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, lokalną nagrodę pn. BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD. Wartość nagrody w tegorocznej edycji wyniesie 2000 Euro. Nagrodę przyzna powołane w tym celu lokalne jury w składzie:
Magda Rucińska
Rysowniczka, malarka, autorka tekstów o sztuce, komiksie i ilustracji. Publikowała m. in. w „Lampie”, "Zwykłym Życiu", „Fabulariach”, "Zeszytach Komiksowych", „F5”. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych m. in. w Galerii Wspólnej i Galerii Wieży Ciśnień w Bydgoszczy, Galerii Komiksu Cheap East (CK Zamek) w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Inowrocławiu oraz uczestnictwo w zbiorowych pokazach w BWA Bydgoszcz, MBWA Leszno, Galerii Bielskiej BWA czy Muzeum Schloss Herzberg am Harz w Niemczech.
Była stypendystką MKiDN (2009/2010) i Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016). Finalistka Biennale Bielska Jesień (2017), trzykrotnie wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (2016, 2018, 2020). W 2018 roku we współpracy z Danielem Chmielewskim stworzyła książkę ilustrowaną dla dzieci pt. Miasto Złotej (wyd. Tadam). W 2020 roku obroniła doktorat na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace znajdują się w kolekcjach Galerii Miejskiej bwa oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Marek Noniewicz
Zamieszkały w Bydgoszczy artysta wizualny, popularyzator XIX wiecznych technik fotograficznych, w swojej twórczości zajmuję się głównie fotografią, sięgając czasem po instalację, działania w przestrzeni miejskiej czy performance. O swojej pracy mówi: „W obszarze mojej aktywności znajduję się głównie fotografia, choć co raz częściej myślę, że interesuje mnie światłoczułość. Jestem przekonany że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie i jego recepcję; stąd też częściej sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne, czy efemeryczne formy zapisu; traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych, są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian.”
Pracował przy licznych projektach edukacyjnych, spośród których najważniejsze to: „Świat” – warsztaty fotograficzne dla dzieci z wiosek popegeerowskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Sołectwa Krzywa i Jasionka, oraz Wydawnictwem CZARNE (2002), „Lato w teatrze” – warsztaty fotograficzno-scenograficzne w ramach projektu realizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego (Gostycyn 2014, Borne Sulinowo 2015, 2018), „Look In the Darkness” – integracyjne warsztaty teatralno-fotograficzne w ramach programu Bardzo Młoda Kultura (Bydgoszcz 2016), „Świat poza czasem” (Realizowany w ramach stypendium MKiDN 2019)
W projektach z zakresu edukacji kulturowej wykorzystuje potencjał fotografii jako narzędzia kreacji w budowaniu poczucia własnej wartości uczestników. Sięgając do technik historycznych i alternatywnych zastosowań materiałów światłoczułych stara się rozwijać wrażliwość uczestników na otaczający świat, wyposażając ich w umiejętności wykorzystania alfabetu wizualnego w budowaniu własnych narracji.
Trzecią osobą w bydgoskim jury będzie przedstawicielka/przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, która/-y tradycyjnie przyzna także honorowe wyróżnienie dla najlepszej produkcji festiwalowej dotykającej problematyki szeroko rozumianej obrony praw człowieka.