Cykl Miastoprojekcje: O filmie, architekturze Alvara Aalto, udziale żony w dorobku artysty i ich wpływie na architekturę światową


niedziela, 5 września | 14:45 | sala Warszawa

Cykl Miastoprojekcje O filmie, architekturze Alvara Aalto, udziale żony w dorobku artysty i ich wpływie na architekturę światową porozmawiają Marta Urbańska i Monika Zawadzka – polskie ekspertki i wielbicielki architekta

Wszystko po projekcji filmu AALTO – Z MIŁOŚCI DO ARCHITEKTURY, reż. Virpi Suutari

W języku polskim 

Film to dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto. Jak sam mawiał, geniusz nigdy nie powstaje w pojedynkę. Film przedstawia więc kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy, również architektki, Aino. Poznajemy tajniki ich wspólnej twórczości i wpływ, jaki wywarła na całym świecie. Głosy ekspertów oraz unikalne materiały archiwalne sprawiają, że w filmie możemy zobaczyć wielowymiarowy portret artystów, których pasją była architektura. A wszystko w wydaniu specjalnym całorocznego cyklu Miastoprojekcje, który przedstawia portrety miast, filmowe apologie i epitafia miejskie.
 
Gościnie:
 
Marta Urbańska, projektantka, ilustratorka, edukatorka i miejska badaczka. Zajmuje się przestrzeniami publicznymi i rolą, jaką pełnią we współczesnym mieście. Związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi kursy z podstaw urbanistyki, kompozycji i przestrzeni.
 
Monika Zawadzka, architektka i antropolożka kulturowa; badaczka, projektantka, edukatorka. Zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, lokalnymi sposobami formowania jego przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami. Profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy antropologii kulturowej.