Dlaczego ciało nie kłamie? Spotkanie po pokazie filmu CIAŁO NIE KŁAMIE


poniedziałek, 6 września| 18:00 | sala Warszawa

Dlaczego ciało nie kłamie? Spotkanie z malarką, fotografką, autorką instalacji, profesorą ASP Bogną Burską oraz tancerką, performerką i choreografką Anną Steller po pokazie filmu CIAŁO NIE KŁAMIE, reż. Evelyn Schels

W języku polskim

Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Zanim bohaterki filmu stały się sławnymi artystkami, Marina Abramović, Shirin Neshat, Sigalit Landau i Katharina Sieverding doświadczyły wojny, przemocy i ucisku. Czy to właśnie te doświadczenia wpłynęły na traktowanie przez nie swojego ciała jako najlepszego środka wyrazu artystycznego? Z naszymi gościniami porozmawiamy o tym, w jaki sposób artyści wykorzystują własne ciała w sztuce. Czy bycie performerką to codzienna trudna praca czy to tylko okazjonalna realizacja artystycznej wizji? W jaki sposób i gdzie  poszukiwać nowych środków ekspresji zdolnych wyrazić skomplikowany charakter naszych czasów?

Gościnie:

Katarzyna Pastuszak – tancerka, reżyserka, choreografka, dyrektor artystyczna teatru Amareya. Teatrolog i animator kultury, wieloletnia badaczka tańca butō. W roku 1997
odbyła praktykę w Teatrze Znak, w latach 1999-2000 – w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury, w latach 2000-2001 – w Teatrze „Cynada” Bożeny Eltermann, w roku 2003 – w Odin Teatret Eugenio Barby. Przełomem w poszukiwaniach teatralnych okazało się dla Pastuszak spotkanie z tańcem butō, które przyczyniło się do fascynacji filozofią tego gatunku i powstania Festiwalu Tańca Butō. Prowadzi warsztaty tańca butō oraz warsztaty teatralne, ukończyła również kurs psychosomatycznej terapii przez taniec i ruch Dancing Down the Bones – Somatic Practice – Dance and Movement Therapy w Londynie. Na co dzień jest kuratorką Sceny Teatralnej Klubu „Żak” w Gdańsku, gdzie realizuje cykliczne zdarzenia kulturalne.

Anna Steller – tancerka, performerka i choreografka. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Współpracuje z wieloma choreografami, reżyserami, artystami wizualnymi, od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow. Swoje prace od lat prezentuje na prestiżowych polskich i zagranicznych festiwalach.

Prowadząca:

Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura, film i sztuki wizualne.