Kreska w kreskę, czyli o projektowych parach polskiej architektury. Wykład po filmie „Aalto – z miłości do architektury”


piątek, 10 września |18:00 | DCF, sala Lalka

Kreska w kreskę, czyli o projektowych parach polskiej architektury. Wykład po filmie „Aalto – z miłości do architektury”

W języku polskim

Moliccy, Tarnawscy, Barscy czy Müllerowie to damsko-męskie duety projektowe, które zasłynęły realizacjami dla odbudowującego się po wojnie Wrocławia i Dolnego Śląska. Na Ziemie Odzyskane przybyli z różnych części Polski, by spotkać się na nowo uruchomionym Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a potem kreślić nowatorskie projekty w Miastoprojekcie. Jak te i inne słynne architektoniczne pary tworzyły i żyły, opowie historyczka architektury Agata Gabiś. Czy powojenne realia pozwalały im na twórczą autonomię, spełnianie ambicji i czy moglibyśmy ich dziś nazwać architektonicznymi power couple? Nie unikając porównań do Alvara Aalto i przedstawionych w filmie relacji z Aino i Elissą, przyjrzymy się naszym rodzimym związkom, które łączyły pracę i życie rodzinne.

Gościni:

Agata Gabiś – historyczka sztuki i architektury, adiunktka w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej i jej aspektów artystycznych, politycznych oraz socjologicznych.

Wstęp:

Anka Bieliz – dyrektorka programowa Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze „MIASTOmovie”

PARTNER: MIASTOmovie