Debata: Do czego prowadzi zakaz aborcji? Kiedy państwo nie chroni, a ściga


sobota, 11 września | 16:00 | Kinoteka 1

Debata: Do czego prowadzi zakaz aborcji? Kiedy państwo nie chroni, a ściga

po filmie SALWADOR. PIEKŁO KOBIET reż. Aliaksei Paluyan

W języku polskim

Partner: Amnesty International

30 lat więzienia za poronienie, zakaz przerwania ciąży z gwałtu, stygmatyzacja. Brzmi jak piekło? To realia Salwadoru, gdzie aborcja jest zakazana i ścigana przez państwo. W tych realiach niesłusznie skazane kobiety szukają sprawiedliwości. Wspierają je ludzie z całego świata, wstrząśnięci tym barbarzyństwem. Jak doszło do tak potwornej sytuacji i zwyrodnienia systemu? Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać? Porozmawiamy o ekstremizmie, mechanizmach opresji, ale też o harcie ducha, siostrzeństwie i sile solidarności.

Goście:

Miko Czerwiński – Koordynator ds. Równego Traktowania w Amnesty Polska.z Amnesty związany od 2013 jako edukator i wolontariusz, pracował m.in. przy kampanii Moje ciało a prawa człowieka czy Tak to miłość. Aktywista feministyczny i LGBTQIA.

Teodora del Carmen Vásquez – bohaterka filmu “Salwador. Piekło kobiet”, Salwadorka skazana na 30 lat więzienia po tym, jak poroniła; uznana działaczka na rzecz praw kobiet; założycielka organizacji Mujeres Libres el Salvador, która pomaga kobietom niesłusznie skazanym z powodu utraty ciąży i ich rodzinom. Uhonorowana nagrodą Per Anger przyznawaną przez rząd Szwecji za swoją działalność na rzecz praw człowieka.

Celina Escher - reżyserka filmu “Salwador. Piekło kobiet”, w swojej twórczości skupia się na kobietach: ich drodze do emancypacji czy uwarunkowaniach społeczno-politycznych, w których żyją. Jej obrazy pokazywano m.in. na festiwalach we Francji, USA, Wlk. Brytanii, Niemczech i in., w tym na Festiwalu Nowego Kina Ameryki Łacińskiej w Hawanie oraz na Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich w Vancouver.

Prowadząca:

Karolina Domagalska – aktywistka i dziennikarka, autorka "Coś na A", pierwszego podcastu o aborcji w Polsce i książki „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro". Pracuje w Fundacji Feminoteka.