Spotkanie: Fotografie (z) podróży


sobota, 11 września | 15:30 | Kino Muranów, sala Gerard

Spotkanie: Fotografie (z) podróży

po filmach NARTY W BARILOCHE (SKI), reż. Manque La Banca, MICZIKA NIE BOI SIĘ AEROPLANÓW (MICZIKA IS NOT AFRAID OF AIRPLANES), reż. Anna Baumgart i DZIENNIK PODRÓŻY (JOURNEY DIARY), reż. Anna Baumgart

W języku polskim

Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W swoich najnowszych projektach filmowych Anna Baumgart podejmuje temat podróży, również tej niemożliwej. W pracy „Miczika nie boi się aeroplanów” artystka bada, na ile historia Micziki, eweńskiej przewodniczki i Marii Antoniny Czaplickiej – polskiej antropolożki, mimo że wydarzyła się na początku XX wieku, jest uniwersalną historią o tworzeniu opisów świata. Inspiracją dla pracy „Dziennik podróży” jest postać Mieczysławy Nogajewskiej, która przed II wojną światową prowadziła najbardziej znany zakład fotograficzny w Gdyni „Foto-Elite”. W "Dzienniku podróży" wykorzystane zostały zapiski podróżniczek, wybrane i opracowane przez prof. dr hab. Małgorzatę Radkiewicz, która porozmawia z Anną Baumgart na temat zapisu doświadczeń związanych z podróżowaniem w kadrach fotograficznych i filmowych. Rozmowie będzie towarzyszył pokaz zdjęć.

Gościnie:

prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych. Prowadzi badania nad twórczością kobiet w kinie, fotografii i sztuce. Autorka m.in. książek „’Władczynie spojrzenia’. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek”, „Oblicza kina queer”, „W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter”, „Derek Jarman. Portret indywidualisty”, oraz „Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939”.

dr Anna Baumgart – artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Doktora sztuki. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace filmowe, performatywne i rzeźbiarskie były prezentowane na wielu światowych i polskich wystawach oraz na festiwalach sztuki wideo i dokumentu. Projekt „Zdobywcy Słońca” (2012) został zaproszony na Manifesta 10, ale z powodu inwazji Putina na Ukrainę artystka w ramach protestu odrzuciła zaproszenie. Film „Świeże wiśnie” (2010) otrzymał nagrodę publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie.